Шкіра Афродіти: чим нагодувати свої бактерії, щоб мати здорову та красиву шкіру
Anywell, Скиталінська Оксана та Олена Лівінська
Шкіра Афродіти: чим нагодувати свої бактерії, щоб мати здорову та красиву шкіру

Разом із брендом «Активіа», Оксаною Скиталінською, практикуючим лікарем-дієтологом, відомим науково-популярним блогером, віцепрезидентом Асоціації дієтологів України, та Оленою Лівінською, мікробіологом, кандидатом біологічних наук, засновником науково-популярного інформаційного ресурсу «Мікроб і Я», ми знову зануримось у неймовірний світ мікробіому. У попередніх матеріалах ми говорили про вивчення мікробіому і про те, як бактерії впливають на наше травлення. Сьогодні ж з’ясуємо, як мікробіом робить нас красивими і як із ним пов’язане здоров’я та молодий вигляд нашої шкіри.

На що ми тільки не згодні, аби мати красиву, гладеньку, свіжу і здорову шкіру! Вона є індикатором нашого віку, досвіду та звичок. За шкірою можна сказати, скільки часу ми спимо, проводимо на сонці й чи користуємося захисними засобами. Шкіра, навіть з-під найінноваційнішого тонального крему, розкаже про те, чи ми палимо, яку їжу споживаємо і чи живемо в гармонії зі своєю кишковою мікробіотою.

Як взагалі пов’язані мікробіом кишківника та стан шкіри?

«Те, що ми кладемо собі на тарілку, є набагато важливішим, ніж те, що ми накладаємо собі на шкіру», — пояснює лікар-дієтолог, Оксана Скиталінська.

Звісно, це має накопичувальний характер: коли виникає тривалий дефіцит ключових для шкіри нутрієнтів, жодні реанімаційні косметичні засоби не зможуть повернути шкірі молодість і здоровий вигляд. Окрім цього, нездорове харчування погіршує стан шкіри — спричинює сухість, почервоніння, додаткові зморшки, висипання і хронічні шкірні захворювання. Тому те, що ми їмо — найпершим визначає стан нашої шкіри. Не останню роль тут відіграє і наша кишкова мікробіота. Як ми вже говорили раніше, кишкові бактерії впливають на травлення і засвоєння їжі. Та окрім цього, мікробіом ще й регулює інтенсивність нашої імунної відповіді. Іноді це відбивається прямісінько на нашому обличчі.

«Саме наша мікробіота великою мірою вирішує, чи стане якийсь маленький прищик плямою на пів обличчя», — розповідає мікробіолог Олена Лівінська.

Ідея того, що мікробіота кишківника може якось впливати на стан шкіри, виникла майже століття тому. Тоді в одній із наукових робіт було відмічено, що майже у половини пацієнтів зі зниженою кислотністю шлунку спостерігалися запальні процеси на шкірі. Тоді дослідники припустили, що зниження кислотності сприяє бурхливому й незбалансованому росту бактерій у кишківнику, і це якось впливає на шкіру.

Зовсім не так давно цей зв’язок було підтверджено. Шлунковий сік є свого роду захисним протимікробним бар’єром, і більшість бактерій у їжі при потраплянні до шлунку гине. Це захищає наш організм від мікробів, що можуть йому зашкодити, проте й може знижувати ефективність споживання пробіотичних продуктів, якщо бактерії у їх складі не стійкі до низьких значень pH. Складність розробки нових пробіотиків великою мірою є саме в тому, щоб знайти саме ці, стійкі до низьких pH, бактерії. Одним із пробіотиків з такою суперсилою є штам біфідобактерій із промисловою назвою Actiregularis, що є у складі йогурту «Активіа», який чудово виживає при проходженні через шлунок.


«У нашого кишківника є дуже непростий челендж — відсортувати та пропустити в наш організм усе корисне і поживне, а також утримати й „забанити“ все шкідливе», — пояснює Олена.

Упродовж тривалого еволюційного процесу ця система натренувалася досконало. Та ця досконалість багато в чому спирається на витончені механізми взаємодії з нашими кишковими мікробами.

Коли бар’єрна функція кишківника порушується (а це може ставатися не лише за зниженої кислотності, а й за багатьох інших станів, наприклад хронічного стресу), кишкові бактерії, продукти їхньої життєдіяльності, ксенобіотики (чужорідні молекули) можуть проникати у кров. Клітини нашої імунної системи не можуть залишити це без уваги, і таким чином виникає стан системного запалення. Це явище часто супроводжується схильністю до алергій, акне, тьмяністю та подразненням на шкірі. Вживання пробіотиків нормалізує баланс мікроорганізмів, роботу імунної системи та покращує стан шкіри.

Акне може виникати і за високого рівня інсуліну, гормону, що зменшує рівень глюкози в крові. Це може призводити до збою в процесі дозрівання клітин шкіри — кератиноцитів. Сьогодні вже відомо, що кишкова мікробіота може чинити вплив на інсулінорезистентність — нечутливість клітин до гормону інсуліну. Було показано, що у людей із підвищеним рівнем інсуліну також підвищена і кількість деяких видів окремих груп бактерій. Тому раціон, «дружній до здорової мікробіоти», регулярна її підтримка пробіотиками є умовою для досягнення гладенької та чистої шкіри. Біфідобактерії Actiregularis сприяють оздоровленню кишкової мікробіоти, збільшенню кількості наших власних біфідобактерій і таким чином сприяють покращенню роботи всього організму.

Добре, а чим пригостити бактерії, щоб мати сяючу здорову шкіру?

Наші кишкові бактерії дуже люблять продукти, багаті на поліфеноли — різноманітні ягоди, зелений чай, каву. «Ягоди — це суперїжа для здоров’я мікробіому і шкіри», — підкреслює Оксана. Поліфеноли ягід «активують» вітамін С, який саме в такому поєднанні має протизапальні та детоксикаційні властивості. Він сприяє синтезу такого важливого для нашої шкіри колагену, який надає їй пружності, гладкості та запобігає віковому обвисанню.

Вже згадані поліфеноли, яких багато в ягодах, сприяють росту кишкової мікробіоти, характерної для молодого організму. Завдяки цьому покращується засвоєння багатьох необхідних нутрієнтів і сама мікробіота продукує надзвичайно цінні коротколанцюгові жирні кислоти, які мають свого роду «антиейджингові» ефекти. Також у ягодах є багато різних мікроелементів, які необхідні для обмінних процесів шкіри. Ну і, звісно, ягоди містять розчинну клітковину — пектин, що є гарним харчем для кишкових бактерій, а також як губка поглинає та виводить з організму все шкідливе — надлишки холестерину, ендотоксини тощо.

Ефективне очищення і регулярне вивільнення кишківника сприяє відчуттю легкості та є важливим показником належного функціонування нашої травної системи, а відповідно — і однією з ознак гарного здоров’я. А регулярне вживання йогуртів «Активіа» із біфідобактеріями Actiregularis покращує кишковий транзит, сприяє оздоровленню мікробіоти й допомагає нам сяяти здоров’ям.

Шкіра є щитом для організму і захищає його від суворих умов довкілля та інфекцій. Вона частково забезпечує нашу комунікацію із зовнішнім середовищем — через рецептори ми дізнаємося про температуру «за бортом» чи потенційну небезпеку. З потом ми позбавляємося надмірного тепла й надсилаємо хімічні сигнали навколишньому світу у вигляді феромонів. Через шкіру виводиться частина продуктів обміну і навіть токсинів. У здоровій шкірі під дією сонячних променів синтезується вітамін D і відбувається безліч імунних процесів.

Аби шкіра ефективно здійснювала такий великий перелік важливих завдань і ще при цьому залишалася гладенькою та шовковистою, її треба правильно «годувати». У нашій шкірі постійно відбуваються процеси оновлення, і для цього потрібен гарний та якісний будівельний матеріал.

Вплив на кишковий мікробіом за допомогою їжі та пробіотиків є важливою частиною сучасних підходів до підтримання здоров’я та краси шкіри. І сьогодні є дані, що вживання корисних бактерій не лише може зменшувати запалення та подразнення, а й сприяє її еластичності, зволоженості та навіть може здійснювати сповільнювальний вплив на старіння.

І останнє. Варто знати, що шкірі необхідний час для відновлення — тому наростальний ефект «внутрішнього догляду» особливо буде помітним, починаючи від 6 місяців, а у середньому займатиме 6–12 місяців.

Поради блогерів

Повернення на полиці

Сьогодні ми говоримо

Сьогодні ми говоримо не від імені бренду, а від людей!З перших днів війни наша команда не стоїть осторонь від переживань українців, і наш бренд Активіа проходить цей шлях разом із нами.Російська агресія змусила нас зупинити виробництво на заводі у Хе

Читати далі
Anywell, Скиталінська Оксана та Олена Лівінська

Дієта щастя: як їжа для кишкових мікробів впливає на наш мозок

Разом із брендом «Активіа», Оксаною Скиталінською, практикуючим лікарем-дієтологом, відомим науково-популярним блогером, віцепрезидентом Асоціації дієтологів України, та Оленою Лівінською, мікробіологом, кандидатом біологічних наук, засновником науко

Читати далі
ELLE.UA спільно з Активіа

7 кроків до ідеальної себе

Сьогодні як ніколи раніше в тренді говорити про саморозвиток і прагнути до «кращої версії себе». А що ж, власне, таке — ця «краща версія»? ELLE.UA спільно з Активіа звернулися з цим питанням до фахівців різних сфер, аби дізнатися, як влаштувати своє

Читати далі
Anywell та Скиталінська Оксана

Стрункість, здоров’я, молодість: як мікробіом впливає на травлення

Разом із брендом «Активіа» й Оксаною Скиталінською, лікарем-дієтологом і віцепрезидентом Асоціації дієтологів України, ми продовжуємо подорожувати світом мікробіому. У людському тілі живе незліченна кількість невидимих сусідів — крихітних бактерій,

Читати далі
Anywell та Скиталінська Оксана

Просто про пробіотики

Наші невидимі сусіди: як та для чого варто дружити з власним мікробіомом «Мабуть, людям не так просто усвідомити, що наш організм — не зовсім і наш», — говорить Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог та віце-президент Асоціації дієтологів України. Окс

Читати далі
Показати ще